Denim Yıkama Ve Yıkama Kalitesine Etki Eden Faktörler
226 | 2020-11-02 150 Gümüş Kredi

Denim yıkama prosesi kolay bir proses olmakla birlikte, hatalarının sebep olduğu geri dönüşsüz problemler nedeni ile önemlidir. Bu çalışmada denim yıkama prosesi anlatılmış, etki eden faktörler eklenmiştir.
Denim; pamuk elyafından oluşan çile halindeyken indigo boyayla boyanmış kumaştır. Denim yıkama; indigo boyarmaddelerle boyanmış denim kumaşlara, soldurma, aşındırma, renk açma gibi efektif özellikler kazandırmak için yapılan işlemler bütünüdür.
Bu çalışmada işletme şartlarında yıkama fire oranının en düşük değerlere indirmek ve verimli bir yıkmama elde edebilmek için gerekli olan başlıca işlemler incelenmiş ve bu işlemlerin uygulanmasında dikkat edilmesi gereken etmenler ve etkileri incelenmiştir.
Yıkamanın sağlıklı sürdürülebilmesi için, kırık oluşumunun olmamasına dikkat edilerek işlemlere başlanır. Bu işlemlerde ayrıca sonuca doğrudan etki eden flote oranına dikkat edilmelidir.

Derya AKYÜZ  Neslihan TUNAMAN

Makalenin tam metnini okumak veya dosyasını indirmek için ücretsiz üye olmalısınız.
Kimyahane.com bir Colin markasıdır. © 2002 - 2020
Herhangi bir içerik, yazılı izin olmadan kullanılamaz. Alıntılarda link ile birlikte kaynak belirtmek ve Kimyahane.com'a bildirmek zorunludur. Kimyahane.com, üyelerinin sergilediği bilgilerden dolayı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Colin Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş.
İstanbul / TÜRKİYE
Müşteri Hizmetleri: 444 0 210
IP Adresiniz: 54.224.117.125