Sulardaki Doğal Bikarbonatın, Pamuğun Reaktif Boyarmaddeler İle Boyanması Üzerindeki Etkileri Ve Çözüm Yolları
I.Ulusal Çukurova Tekstil Kongresi - I.Uçtek'99 Balcalı- Adana | 146 | 2020-11-02 10 Türk Lirası

Giriş
Pamuğun reaktif boyarmaddeler ile boyanması işlemlerinde doğal bikarbonat pH değişimine sebep olmaktadır. Bu nedenle boyamada soda öncesi ve sonrası pH sabitliği sağlanamamaktadır. Soda öncesi pH bikarbonattan dolayı erken yükselirken, soda sonrası pH = 11 değerine ulaşamamakta ve işlem süresince 8,82 değerine doğru düşmektedir. Bu çalışmada pH probleminin oluşum nedeni ve bu problemler için çözüm yolu alternatifleri laboratuar ve işletme şartlarında denenerek karşılaştırıldı. 

Yöntem 
Yüksek miktarda bikarbonat içeren işletme suyu alınarak bu suyun bikarbonat miktarı tayin edildi. Bu su ile kontrollü boyamalar yapıldı. Bikarbonat alternatif çözümler ile sudan uzaklaştırıldı ve tekrar boyamalar yapıldı. 

Sonuç
Bikarbonat problemi COLINOR AB (Colinor AntiBikarbonat ) kullanılarak kolaylıkla önlenebilir. Boyamalarda pH sabitliği sağlanır. Genel olarak bütün boyarmaddelerin boyama veriminde artışlar olmaktadır.
 

Reşat UCA COLIN Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş.  İSTANBUL
Adem ÇINARLI İstanbul Üniversitesi Müh. Fak. Kimya Bölümü    İSTANBUL
Mehmet Şirin DİREK TEKBOY Tekstil Boya San. Ve Tic. A.Ş. İSTANBUL
 

Makalenin tam metnini okumak veya dosyasını indirmek için ücretsiz üye olmalısınız.
Kimyahane.com bir Colin markasıdır. © 2002 - 2020
Herhangi bir içerik, yazılı izin olmadan kullanılamaz. Alıntılarda link ile birlikte kaynak belirtmek ve Kimyahane.com'a bildirmek zorunludur. Kimyahane.com, üyelerinin sergilediği bilgilerden dolayı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Colin Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş.
İstanbul / TÜRKİYE
Müşteri Hizmetleri: 444 0 210
IP Adresiniz: 54.224.117.125