Asit Tamponlama Ve Dispers Boyama Üzerindeki Etkileri
89 | 2020-11-02 5 Altın Kredi

Dış etkilere karşı kendi pH değerlerini koruyan çözeltiler kullanılarak yapılan sistemler tamponlamış çözeltilerdir. Bu çözeltiler kullanım yerlerine göre farklı pH aralığında aktivite gösterirler.

Tamponlayıcılık basit olarak bir pH değerin ±1 değişimi olarak bilinir.

Polyester elyafın dispers  boyarmaddeler ile boyanmasında kullanılan tampon sistemin pH tamponlama noktası 5 (aralığı 4 - 6) dır. Bu aralıkta dispers boyarmaddeler bozulmadan boyama sağlarlar. Kaynak sularında ileri gelen doğal bikarbonat sıcaklık yükselmesi ile beraber pH değerine etki ederek yükseltir. Bu nedenle dispers boyama pH = 4 – 6 aralığında tampon özellik gösteren sistemler yardımı ile yapılmaktadır. Bu sistemlerin seçimi çok önemlidir. Bazı sistemler çok stabil tamponlama sağlamalarına rağmen boyama üzerindeki olumsuz etkilerinden dolayı kullanılamamaktadır.

Polyester boyama yapan bütün firmalarda kaynaksularında ileri gelen bikarbonat sorunu mevcuttur. Çalışmamızda Trakya bölgesindeki bazı işletmelerden su numuneleri alınarak bikarbonat içerikleri analiz edildi. Bu sular ile boyama yapıldığında bir çok boyama problemi olmaktadır. Bu problemleri önlemek için kullandıkları tampon çözeltilerinde bunu engelleyemediği görüldü. Bu çalışmada, kullanılan  çözeltilerin çok zayıf tampon sistem kurdukları görüldü.

Colin tarafından üretilen DECACID TD’nin tamponlayıcılığı ve dispers boyama uyumluluğu bu çalışmamızda ayrıntılı olarak araştırılmıştır. Güçlü bir tampon sistem oluşturan, dispergatör ve iyon tutucu özellikli bir kimyasalın dispers boyama üzerindeki olumlu etkileri belirtilmiştir. 

Anahtar Kelimeler: Tampon, dispers, boyama, elyaf, boyarmadde, tekstil, decacıd td, 
 

Makalenin tam metnini okumak veya dosyasını indirmek için ücretsiz üye olmalısınız.
Kimyahane.com bir Colin markasıdır. © 2002 - 2020
Herhangi bir içerik, yazılı izin olmadan kullanılamaz. Alıntılarda link ile birlikte kaynak belirtmek ve Kimyahane.com'a bildirmek zorunludur. Kimyahane.com, üyelerinin sergilediği bilgilerden dolayı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Colin Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş.
İstanbul / TÜRKİYE
Müşteri Hizmetleri: 444 0 210
IP Adresiniz: 3.236.239.91