Tekstil Terbiyede KullanIlan İyon Tutucular Test MetodlarI Ve Metodların Karşılaştırılması
167 | 2020-11-02 10 Türk Lirası

Pamuğun boyamaya hazırlanması ve boyanması proseslerinde ortamda kalsiyum, magnezyum, demir ve bakır tuzlarının varlığı kasar veya boyama verimini düşüren etkenlerdir.

Bu nedenle kasar ve boyama banyosunda bu ortamlara uygun kalsiyum, magnezyum, demir ve bakır tuzlarının olumsuz etkilerini giderecek kimyasallar kullanılır.
Kimyaca kpmpleks yapıcı olarak – kelatlayıcı – adlandırılan bu bileşikler, genellikle kalsiyum, magnezyum, demir ve bakır tuzları ile kompleks yaparak onları suda tutar ve diğer kimyasallar ve boya ile etkileşimlerini engellerler.
Farklı kullanım alanına göre kompleksleştiricilerin yapısı da farklıdır. Genellikle boyamada kullanılan iyon tutucu kasarda da kullanılmaktadır. Yapıları genel olarak; 
-    Poliakrilat, 
-    Fosfonat, 
-    Sodyumhegzametafosfat, 
-    EDTA, NTA,  gibi bileşiklerdir.

Bu kimyasalların karşılaştırılması genel olarak üç yöntemle yapılır. 
a. Klasik İyon Bağlama Tayini (İndikatör eşliğinde yapılan tayinler)
b. Hamshire Yöntemi (Kalsiyum bulanıklığı önleme gücü)
c. Boiling Down (Kaynama noktasının düşmesi) 
d. İşletme Testleri

Bu test metotlarından indikatörlü yöntem analitik olarak ölçülebilir bir değerdir. Tekrarlanabilirliliği ve şartların değişiminde tekrarlanabilirliğini korumaktadır. Bu farklılık saf ve yumuşak suda ayrı ayrı yapılan testlerde ortaya çıkmaktadır. 
 

Makalenin tam metnini okumak veya dosyasını indirmek için ücretsiz üye olmalısınız.
Kimyahane.com bir Colin markasıdır. © 2002 - 2020
Herhangi bir içerik, yazılı izin olmadan kullanılamaz. Alıntılarda link ile birlikte kaynak belirtmek ve Kimyahane.com'a bildirmek zorunludur. Kimyahane.com, üyelerinin sergilediği bilgilerden dolayı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Colin Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş.
İstanbul / TÜRKİYE
Müşteri Hizmetleri: 444 0 210
IP Adresiniz: 54.224.117.125